Jakie gry karciane dla dzieci i całej rodziny?

Gry karciane są doskonałą rozrywką dla całej rodziny. Ich rodzajów jest tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie swoją ulubioną rozgrywkę. Co więcej, w wiele z nich gra się tak prosto, że ich zasady zrozumieją nawet dzieci.

W miarę jak dzieci dorastają, możemy je uczyć coraz trudniejszych gier. Taka rodzinna rozgrywka to nie tylko opcja do świetnej zabawy, ale także okazja do nauczenia się nowych umiejętności. Dzieci mają okazję do treningu liczenia, logicznego myślenie oraz samodzielnego rozwiązywania problemów. Muszą także same planować rozgrywkę i próbować przewidywać ruchy innych graczy. Gry karciane ćwiczą także umiejętności interpersonalne. W jakie gry karciane grać z dziećmi? Które gry mogą je najbardziej zainteresować?

Ciekawe gry karciane dla dzieci

Odpowiedni wiek dla dziecka do gry w karty to około trzech lat. W tym okresie zrozumienie prostych gier logicznych nie powinno stanowić dla nich problemu, na przykład takie, w których należy dobierać karty parami. Nieco trudniejsze gry wymajają już kolejności liczb, dziecko musi wiedzieć, która liczba jest większa, aby zrozumieć zasady gry. W takie gry dzieci mogą bawić się same, ale także zaprosić do rozgrywki rodziców.

Jakie gry karciane dla dzieci najlepsze ? zasady kilku przykładowych gier karcianych

Zasady gry Gapa

Każdy z graczy dostaje po 4 karty. Celem gry jest uzbieranie 4 kart o tej samej wartości. Podczas rozgrywki gracz sam zdecyduje, którą kartę odrzuci. Pierwszy gracz odrzuca niepotrzebną kartę i kładzie ją zakrytą przed graczem z lewej strony, a od gracza z prawej bierze kartę, którą ten odrzucił. W każdej rundzie gracze odkładają po jednej karcie sąsiadowi z lewej, a następnie biorą kartę od sąsiada z prawej. Gracz, który uzbiera 4 takie same karty okładzie je na stół. Wtedy pozostali gracze, gdy zauważą takie zachowanie, powinni również odłożyć swoje karty, nawet jeśli nie mają kompletu. Ten kto odłoży karty jako ostatni zostaje gapą, a tym samym przegrywa.

Zasady gry w Kuku

W kuku osoba rozdająca karty daje każdemu po trzy. Natomiast jedna osoba dostaje 4. Celem gry jest uzbieranie trzech takich samych kolorów lub wartości kart. Osoba z czterema kartami przekazuje nadmiarową kartę osobie siedzącej obok. Wszystko odbywa się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Osoba posiadająca trzy takie same karty krzyczy “kuku” i wygrywa. Ostatnia osoba, która nie zdobyła trzech takich samych kart ma za zadanie odgadnąć karty, które zebrali pozostali gracze.

Zasady gry w wojnę

Tu rozgrywka odbywa się między dwoma osobami. Rozdajemy talię kart po pół dla każdego gracza. Teraz gracze kładą przed sobą stos zakrytych kart i równocześnie wykładają po jednej z góry stosu. Gracz, który wyłożył wyższą kartę zabiera obie. Gdy położone karty są takie same, to gracze kładą na nie po jednej zakrytej karcie ze swojego stosu, a następnie po jednej odkrytej. Gracz z kartą o wyższej wartości zabiera wszystkich sześć kart. Rozgrywkę wygrywa gracz, który zdobył wszystkie karty z całej talii.

Gry karciane dla całej rodziny

Każda z wymienionych gier (i wiele innych) nadają się idealnie do rozgrywki rodzinnej. Posiadają one proste zasady i mogą w nią grać dzieci już od trzeciego roku życia. Zasady gry można także modyfikować, tak, by ją jeszcze bardziej uatrakcyjnić. To doskonały pomysł na spędzenie czasu wspólnie z całą rodziną. Gry karciane to doskonała alternatywa dla gier komputerowych.