Klimatyzacja w domu – czy warto?

Klimat zmienia się diametralnie. Lata są coraz bardziej upalne, a zimy coraz mniej mroźne. Dlatego też sporo osób decyduje się na założenie domowej klimatyzacji. Klimatyzator to najprostszy i najtańszy sposób na zapewnienie optymalnych warunków temperaturowych w naszym domu. Kiedyś kojarzony z luksusem, dziś stał się dobrem ogólnodostępnym. Co więcej klimatyzator i jego pozytywny wpływ na mikroklimat w pomieszczeniach jest znacznie dłuższy niż tylko przez okres upałów. Coraz więcej użytkowników decyduje się na wykorzystanie go jako urządzenie grzewcze

Dość często powielane są mity na temat negatywnego oddziaływania klimatyzacji na nasze zdrowie. Wynika to z błędów popełnionych przy montażu lub w czasie eksploatacji urządzenia. Natomiast jeśli całość wykonana jest bezbłędnie to klimatyzacja poprawia nie tylko jakość powietrza w domu, ale oddziałuje dobroczynnie na nasze zdrowie. Aby mieć pewność, że urządzenie działa poprawnie najlepiej udać się do specjalisty w tej dziedzinie. Clima.com.pl oferuje zarówno usługi montażu, dystrybucji oraz naprawy klimatyzatorów.

Klimatyzacja a wentylacja

Przede wszystkim klimatyzacja nie zastąpi nam wentylacji, gdyż są to dwa oddzielne procesy uzdatniania powietrza w domu, które wzajemnie się uzupełniają. Pod żadnym pozorem nie można zrezygnować z wentylacji na rzecz klimatyzatora. W momencie, gdy w domu zamontujemy mechaniczne wspomaganie wentylacji, przerywamy działanie pracy wentylatorów tylko na czas pracy klimatyzacji. Ma to związek ze wzrostem kosztów klimatyzatora w przypadku ciągłego napływu gorącego powietrza z zewnątrz w ramach wentylacji.

Klimatyzacja – czy to na pewno zdrowe powietrze w domu

Klimatyzacja to idealne rozwiązanie dla alergików oraz dla osób cierpiących na problemy płucne. Powietrze w domu wymaga filtracji, którą to zapewnia klimatyzator. Umieszczony filtr w urządzeniu wyłapuje cząsteczki, które są szkodliwe. Powietrze, którym oddychają domownicy jest znacznie czystsze, bez większości alergenów, pyłów i kurzu. Szczególne działanie mają tutaj systemy jonizacji powietrza. Jednak w tym wypadku trzeba liczyć się ze zwiększonymi kosztami urządzeń.

Okazuje się, że jakość powietrza w domu wymaga filtracji, którą zapewnia nam klimatyzator. Umieszczony w urządzeniu filtr wyłapuje szkodliwe cząstki, dzięki czemu mamy pewność, że powietrze, którym oddychamy pozbawione jest większości alergenów, pyłów i kurzu. Zbawienne znaczenie przypisuje się systemom jonizacji powietrza. Choć zarezerwowane są póki co dla modeli z górnej półki to jest to sposób na znaczną poprawę jakości powietrza w domu z małymi dziećmi, alergików oraz osób cierpiących na astmę.

Lepiej czujemy się w określonych warunkach termiczno-wilgotnościowych. A takowe osiągniemy dzięki klimatyzacji. Latem powinna być to temperatura 23-26oC i wilgotność rzędu 40-60%. Wtedy czujemy się komfortowo i nie pocimy się.

Pamiętajmy, aby rozsądnie ustawiać temperaturę, gdyż łatwo jest o przeziębienie. Nie ustawiajmy jej dowolnie. Zalecana różnica temperatur między między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym sięgać powinna maksymalnie 7°C. W innym przypadku musimy liczyć się z pewnymi uniedogodnieniami a nawet chorobami (zapalenie zatok, gardła itp.).

Na uwagę zasługuje również fakt, że na pewno pozbędziemy się przeciągów w domu i nagłych podmuchów powietrza. Co myślicie o klimatyzacji? Jesteście za czy przeciw montowania jej w domu?